Koszerna wódka

W poprzednim poście poruszyliśmy alkohole tzw. koszerne. Zaskoczony odkryłem, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, czym naprawdę jest koszerność. Znajomi z przekonaniem twierdzili, że alkohol koszerny to istotny, zupełnie inny rodzaj alkoholu, co za tym idzie bardziej atrakcyjny. Ogólnie koszerność określa sposób przygotowania i rodzaj produktów, z których może być przygotowane pożywienie dla osób wyznania mojżeszowego. Pomijając dużą część zasad, istota koszerności sprowadza się do przesłania że nie wszystko co można zjeść, do jedzenia (wypicia) się nadaje. Koszerność w większości zasad ogranicza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, jeśli chodzi o alkohol sprawa jest dużo bardziej złożona. Jedna z rygorystycznych zasad całkowicie nie dopuszcza do spożycia (okres święta Paschy, które trwa 7-8 dni w roku) jakichkolwiek produktów posiadających dodatki z jednym z 5 zbóż: żyto, pszenica, owies, jęczmień i orkisz. Zatem, wszystkie zbożowe wódki w tym okresie odpadają i nie są koszerne. Poza tym okresem ich spożycie jest dopuszczalne, więc z tego względu wszystkie białe wódki w Polsce (czyste) są także alkoholami koszernymi, zatem „wódka koszerna” w odniesieniu do alkoholu czystego to jedynie chwyt marketingowy. Zatem, koszerność w odniesieniu do wódek czystych nie ma w zasadzie racji bytu. Wódka koszerna czysta nie jest ani lepsza, ani gorsza. Różnice pojawiają się przy alkoholach smakowych – Wódki kolorowe, które posiadają owocowe dodatki są koszerne wtedy, gdy przy doborze owoców stosuje się specjalne kryteria selekcji jakości (np. owoce niespadłe z drzewa, min. z 3 letniego krzaka).

Reasumując: koszerność wcale nie musi być wyznacznikiem jakości. Dobry producent nie trzyma świń w hali destylacji, rygorystycznie przestrzega higieny, korzysta z najlepszych składników, itp.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nr 1 Sake na Świecie
Polecamy
Portal Wina
February 2011
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28